Sprzątamy kategorię nr 18 „Książki i gazety”
Sprzątamy nasze biblioteczki, które są przyporządkowane do kategorii nr 18 w Metodzie Sprzątamy Swoją Przestrzeń 22 kategorie przez 12 miesięcy.
Piszę o tej kategorii jako praktyk – miałam ok. 5000 książek a teraz mam ok. 1500. Wiem, co znaczy ULGA z pozbycia się ogromu książek i wiem, co znaczy BÓL z tym związany. Myślę też, że to najtrudniejsza kategoria dla mnie z 22 kategorii. Ja mocno przywiązuje się do książek i nie wiem jak to się dzieje ale mam z niektórymi z nich relację. Dobra, ale miałam Was zmotywować do ogranięcia tej kategorii a nie do budowania z nimi relacji;)
Na początku ustalmy jedno – NIKOMU nie karzę wyrzucać/ pozbywać się/ rozdawać/… książek. Możecie w WOLNOŚCI… albo je czytać, przeglądać, kolekcjonować, przechowywać, zbierać albo czytać, przeglądać, rozdawać, oddawać, wyrzucać, palić (jeśli treści książki są wg Was nie do podawania dalej, niezgodne z Waszymi poglądami, wartościami).
Z pośród Was są osoby, które nigdy nie pozbędą się żadnej książki – i to jest OK, ale są i osoby, które regularnie pozbywają się książek – i to też jest OK. Są także osoby, które potrzebują motywacji, aby się ich pozbyć bo tego chcą – tylko nie wiedzą jak – i to też jest OK… więc w tej kategorii wszyscy są OK.
W sprzątaniu tej kategorii czyha wiele niebezpieczeństw… a największą z nich jest to, że gdy zaczynałam ją sprzątać to automatycznie zaczynałam też je przeglądać, potem czytać, nastepnie zaczytywać się… i wtedy o rezultat jest bardzo trudno. Znacie to?
Z własnego doświadczenia też wiem, że łatwiej przechowywać książki, gdy się mieszka we własnym mieszkaniu/domu, a gdy wiesz, że czekają Cię przeprowadzki to duża ilość książek potrafi przysporzyć kłopotów i bólu rąk.
Co ja konkretnie zrobiłam (i dalej robię co roku gdy przychodzi czas na pracę nad tą kategorią) aby krok po kroku pożegnać się z ksiażkami. Dzięki tym krokom można skutecznie zredukować nadmiar książek i gazet, a także wprowadzić ład i harmonię w przestrzeń domową.
1. Można zebrać wszystkie swoje książki z całego mieszkania. Zdejm je z półek w jedno miejsce – najlepiej rozmieść je na podłodze… wiem, wiem, że przecież to dużo roboty, trzeba mieć czas, przecież lepiej je widać gdy są na półkach (itd). Oczywiście możecie zrobić jak uważacie, albo spróbować co u mnie przyniosło efekty choć wymagało niezłego wysiłku. Można spróbować tematycznie zajmować się odgracaniem książek jeśli masz je tak ułożone.
Jeśli chcesz się zająć książkami dzieci to proponuję zrobić to wg tego schematu, ale nie w tym samym czasie – teraz zajmuj się tylko swoimi książkami. Takie porządki dziecięcych książek można zrobić wraz z dziećmi, aby je wprowadzać w porządkowanie, ale to oczywiście zależy od wieku dziecka.
2. Selekcja książek i gazet. Książkę trzeba zobaczyć, wziąć do ręki i zapoznać się co chcemy z nią zrobić… wiem, wiem pojawia się niebezpieczeństwo, że zaczniemy ją czytać i utkniemy w sprzątaniu, ale nie ma wyjścia – trzeba to przejść i się przypilnować. Oczywiście można przeglądnąć książkę, ale nie rozpoczynać jej czytania
- Podziel na kategorie: Zacznij od podzielenia książek i gazet na kategorie, np. „ulubione”, „przeczytane”, „do przeczytania” oraz „do oddania lub sprzedaży”. W przypadku gazet i magazynów warto podzielić je tematycznie, np. na czasopisma naukowe, hobbystyczne, kulinarne itd.
- Oceniaj wartość: Pomyśl o tym, które książki naprawdę chcesz zatrzymać i do których regularnie wracasz. Książki, które nie mają dla Ciebie szczególnej wartości, możesz rozważyć do oddania lub sprzedaży.
- Zasada 20/20: Zastanów się, czy książki, które mają mniejszą wartość, można łatwo kupić lub wypożyczyć. Jeśli tak, możesz zrezygnować z ich posiadania.
Ja też (na tej) podłodze UKŁADAŁAM książki wg różnych działów, np.:
1. Kulinarne
2. Encyklopedie
3. Słowniki
4. Pasja
5. Albumy
6. Powieści
7. Kryminały
8. Religijne
9. Specjalistyczne
10. o Minimalizmie
11. itd…
Jeśli wolisz zrobić to wg kolorów czy wielkości – to też jest to dobrze (najważniejsze aby się do tego zabrać).
Ja robiłam jeszcze jeden dział: „DO ODDANIA” (przygotowywałam sobie wcześniej pudła na ten dział) i gdy brałam książkę do ręki to podejmowałam decyzję „zatrzymam” czy „oddam” i wkładałam ją do odpowiedniego działu. Pamiętajcie o metodzie, która wprowadziłam na początku sprzątania wg kategorii 22/12 pt. „No Mercy!”.
Odgracanie książek i gazet to proces, który można przeprowadzić krok po kroku, aby zredukować nadmiar i zachować tylko te materiały, które są dla nas naprawdę wartościowe. Oto kilka jeszcze praktycznych porad:
3. Zamień na wersję cyfrową
- Skanowanie ważnych artykułów: Jeśli w gazetach lub czasopismach są artykuły, które chcesz zachować, zeskanuj je i przechowuj w wersji cyfrowej. Pomaga to zaoszczędzić przestrzeń, jednocześnie umożliwiając dostęp do treści, gdy tego potrzebujesz.
- E-booki i audiobooki: Rozważ zamianę części książek na wersje elektroniczne, co może pomóc zredukować fizyczną kolekcję, zwłaszcza jeśli często się do nich wracasz.
4. Oddaj, wymień lub sprzedaj
- Biblioteki i punkty wymiany: Wielu ludzi chętnie przyjmuje książki lub czasopisma, więc warto pomyśleć o oddaniu ich do lokalnej biblioteki, placówki edukacyjnej, czy klubu wymiany książek.
- Sprzedaż online: Platformy takie jak OLX, VINTED czy Allegro świetnie się sprawdzają przy sprzedaży książek, szczególnie tych wartościowych lub popularnych.
5. Przechowuj tylko to, co naprawdę lubisz i rób to w fajny sposób Zastanów się nad pozostawieniem jedynie najważniejszych książek – takich, które są dla Ciebie inspirujące lub które lubisz mieć na widoku.
Oto kilka pomysłów na estetyczne i funkcjonalne ułożenie książek w domu:
1. Układ kolorystyczny. Układanie książek według kolorów grzbietów to popularny sposób, który tworzy efekt „tęczy” na półce. Książki o podobnych kolorach ustaw obok siebie, co nada przestrzeni ciekawy i harmonijny wygląd.
2. Podział tematyczny lub gatunkowy. Segreguj książki według gatunków lub tematów. Na przykład, jedna półka może być przeznaczona na beletrystykę, a druga na książki popularnonaukowe, co ułatwia szybkie znajdywanie określonych tytułów.
3. Układ według rozmiaru. W przypadku książek o różnych wymiarach, układanie ich według rozmiaru daje efekt uporządkowania. Można je układać od największych do najmniejszych lub odwrotnie.
4. Na przemian pionowo i poziomo. Dla urozmaicenia wyglądu półki, ułóż część książek poziomo i pionowo na przemian. Stosy poziome mogą również służyć jako podstawka na drobne dekoracje, co wzbogaca estetykę.
5. Książki jako element dekoracyjny. Możesz wybrać kilka najładniejszych książek lub albumów i ustawić je na półce frontem do przodu, niczym w księgarni. Tworzy to przyciągający wzrok element dekoracyjny i podkreśla wyjątkowe tytuły.
6. Podział według ulubionych autorów lub serii. Jeśli masz kolekcje książek tego samego autora lub serii, warto ułożyć je razem, by łatwo było po nie sięgać i cieszyć się widokiem pełnych kolekcji.
7. Minimalizm: książki, które naprawdę lubisz. Postaw na minimalizm i na półkach zostaw tylko ulubione lub najczęściej czytane książki. Resztę możesz przenieść do zamkniętej szafki lub szuflady.
8. Poziome układanie cięższych książek. Duże albumy i książki w twardych oprawach lepiej wyglądają (i mniej się niszczą), gdy są układane poziomo. Mogą pełnić rolę stabilnych stosów, a mniejsze książki można na nich oprzeć pionowo.
Każdy z tych sposobów pomaga nie tylko w organizacji, ale także może wzbogacić przestrzeń domową, przekształcając książki w estetyczny element wystroju.
Co Wam przeszkadza w ogarnięciu tej kategorii? Jakie macie sposoby na jej sprzątanie… a może jej po prostu nie sprzątacie…😅.
Przeczytaj też…
Harmonogram Metody SSP 22/12 na 2025 rok
Harmonogram Metody SSP 22/12 na 2025 rok Jest to szczegółowy harmonogram pracy z Metodą Sprzątamy...
Harmonogram MetodySSP 22/12 na 2024 rok
Harmonogram MetodySSP 22/12 na 2024 rok Jest to szczegółowy harmonogram pracy z Metodą Sprzątamy...
Harmonogram MetodySSP 22/12 na 2023
Harmonogram MetodySSP 22/12 na 2023 Przeczytaj też...
Kupiłam czytnik… w końcu
Kupiłam czytnik... w końcu Radość, zadowolenie, ulga mieszały się ze smutkiem, złością,...
Sprzątamy kategorię nr 16 „Sprzęty elektroniczne”
Sprzątamy kategorię nr 16 "Sprzęty elektroniczne" Czy znasz to?... bo ja znam trud tej kategorii...
Sprzątamy kategorię nr 19 „Biuro domowe”
Sprzątamy kategorie nr 19 „Biuro domowe”Zaczynamy porządkować szeroką kategorię, którą nazwałam...
Sprzątamy kategorię nr 14 „Dzieci”
Sprzątamy kategorię nr 14 "Dzieci" Pamiętajmy, że pokój dla dziecka jest jego „domem”,...
Sprzątamy kategorię nr 15 „Techniczna”
Sprzątamy kategorię nr 15 "Techniczna" Kategoria "Techniczna" zawiera wszystko co związane jest z...
Sprzątamy kategorię nr 17 „Multimedia”
Sprzątamy kategorię nr 17 "Multimedia" Mam wrażenie, że ta kategoria jest nieprzewidywalna – z...
Sprzątamy kategorię nr 22 „Ozdoby świąteczne i okolicznościowe”
Sprzątamy kategorię nr 22"Ozdoby świąteczne i okolicznościowe"Sprzątamy OSTATNIĄ Kategorię z...
0 komentarzy