Sprzątamy kategorię nr 4 „Torebki i plecaki”
Kategoria nr 4 jest bardzo szeroka choć określiłam ją tylko jednym słowem „Torebki”. Zawieram w niej prawie wszystko w czym nosimy i przenosimy nasze rzeczy: torebunie, torebeczki, duże torby, które nazywam „torby – domy”, nesesery, nerki, plecaki, walizki; tornistry, szopery, kosmetyczki (też tu wliczam).
Różnorodność tej kategorii jest ogromna – podobno jest ponad 50 fasonów torebek!
Poniżej przedstawiam Ci tylko niektóre rodzaje torebek:
1. LISTONOSZKA (courier bag) – pojemna i funkcjonalna torebka, może posiadać różne przegródki, średniej wielkości z długim paskiem, przeznaczona do noszenia na ramieniu lub na ukos, zamykana na klapę, ma różne kształty ale często z zaokrąglonym dołem. Nazwa tego rodzaju torebek nie jest przypadkowa – została wprowadzona głównie dla listonoszy aby im pomóc w przenoszeniu sporych ilości różnorodnych dokumentów. Dzięki wygodzie listonoszki zyskały popularność wśród urzędników, wykładowców, w wojsku. Są noszone przez kobiety i mężczyzn. Nazywana jest także „messendżerką” najczęściej przez rowerzystów.
2. HOBO – pojemna torebka o kształcie półksiężyca/rogala, noszona na ramieniu, przypomina worek ale nie posiada ściągaczy.
3. BAGIETKA (BAGUETTE) – jest to mała torebka o podłużnym kształcie i na krótkim pasku. Ma trochę zaokrąglone brzegi lub ma kształt prostokąta z owalnym wykończeniu. Zakłada się ją na ramię lub nosi w ręku. Została ona spopularyzowana przez główną bohaterkę filmu „Seks w wielkim mieście” Carrie Bradshow.
4. BARREL – torba walec/tuba. Często wykorzystywana w fasonach sportowych i podróżnych.
5. TOREBKA WIECZOROWA – mała, ozdobna i piękna torebka na imprezy.
6. WOREK (BUCKET) – torba worek choć dosłowne tłumaczenie to „wiadro”. Coś w tym jest bo ta torebka ma w większości okrągłe dno a na górze jest związywana. Przeważnie ma dłuższy pasek.
7. KUFEREK (BOX) – torebka o kształcie kuferka. Zapinana na różnego rodzaju zapięcia. Może przypominać kosmetyczkę.
8. TOTE (ang. znaczy dźwigać) – czyli jest to torba na zakupy, w której się dźwiga np. zakupy. U nas znana jako: szoperka lub torba zakupowa. Przeważnie materiałowa, z dwiema rączkami, prostokątna, otwarta do góry, nie zapinana.
9. TOREBKA Z RAMĄ I BIGLEM – czyli taka większa portmonetka.
10. KOPERTÓWKA – mała, płaska, podłużna torebka o kształcie koperty, pozbawiona uchwytów i pasków. Choć obecnie te paski są i można je odpiąć lub schować.
11. WRISTLET – jest to torebka jak kopertówka tylko z uchwytem na nadgarstek (jakby się ją nosiło jak bransoletkę).
12. PLECAK (torba z dwoma paskami, noszony na plecach). Wielkość i zastosowanie plecaków jest szeroka a ich pojemność określona jest w litrach.
13. SWAGGER – jest to średniej wielkości torebka z dwoma paskami, dzięki którym można ją nosić na ramieniu lub w rękach. Często ma kieszenie zewnętrzne z dwóch stron i jest od góry zamykana zamkiem. Ciekawe jest to, że po angielsku jej nazwa znaczy – kroczyć dumnie, puszyć się albo jako przymiotnik – szykowna, elegancja. Może z powodu tego przymiotnikowego tłumaczenia jest tak popularna w Polsce:)
14. SADDLE – torebka z klapą, oryginalnie torebka na siodło. Może być dwustronna jak sama nazwa wskazuje.
15. TORNISTER – torba z dwoma paskami noszony na plecach zwanymi szelki, ma uchwyt do przenoszenia, płaskie dno. Ma charakter plecaka.
16. SACK BAG – czyli worek – ten na plecy, ściągany sznurkiem u góry, które są także szelkami/ramiączkam.
17. WALIZKA – to oczywiście torba podróżna z uchwytem, w kształcie prostopadłościanu, która ochrania nasz bagaż.
18. NERKA
19. REKLAMÓWKA – czyli torba foliowa. Torby te są wykonane z cienkiej folii (zwane „jednorazówki” do pakowania w sklepach niewielkiej ilości zakupów) lub grubej folii (wielokrotnego użycia, używane do większej ilości zakupów).
… i wiele, wiele, wiele innych. Obecnie doszły jeszcze torebki na telefon (phone case) oraz takie małe torebki, które można kupić na Krupówkach – zawiesić na szyję i nosić tam pieniądze.
Możesz zapytać po co Ci to piszę i po co Ci te rodzaje torebek? Dzielę się tym z Tobą bo to jest fascynujący świat dla mnie i choć od lat nie kupiłam żadnej nowej torebki i posiadam ich niewiele to kocham patrzeć na ich różnorodność i sposób noszenie przez kobiety jak i mężczyzn. Ten podział można też wykorzystać w sprzątaniu tej kategorii.
Ja najbardziej preferuję torebki skórzane (w kolorze rudo-brązowym i czarnym) – dlaczego? …bo lubię jak się ze mną starzeją i pięknieją wraz z wiekiem:) Ponadto, pasują do mojego stylu, palety kolorów moich ubrań, łatwo się je czyści i są bardzo wytrzymałe. Ciekawi mnie jakie Wy macie torebkowe upodobania.
W 2017 roku gdy rozpoczęłam porządkować tę kategorię rozdałam 5 torebek. Zrobiłam im zdjęcia i powysyłałam do osób, które miałam poczucie, że będą do nich pasować – do ich stylu, ubioru… i z zadowoleniem je wzięły – polecam ten sposób. … A jak doszłam do tego, że chcę się pożegnać z tymi pięcioma torebkami.
Kroki porządkowania „Torebek”
1. Zbierz wszystkie swoje torby w jedno miejsce. Wygrzeb je ze wszystkich zakamarków. Przynieś także kosmetyczki, które posiadasz oraz reklamówki (te z cienkiej jak i grubej folii).
2. Policz ile masz tego wszystkiego co mieści się w tej kategorii.
3. Podziel torebki na PODKATEGORIE, czyli według ich rodzaju, które wypisałam powyżej. Oczywiście możesz zrobić to w oparciu o swój podział.
4. Teraz skup się. Daj sobie czas i zastanów, które torebki CHCESZ ZATRZYMAĆ. Wybierz je.
5. Oglądnij je dobrze, czy są niezniszczone, do czego Ci pasują i czy dalej będziesz z nich korzystać. Te, które pozostaną nie wybrane, których chcesz się pozbyć – wkładaj od razu do worka/pudełka na oddanie, sprzedanie, wyrzucenie, przeleżenie (jeśli masz niepewność co zrobić daną torebką).
6. Policz ile masz torebek po sprzątaniu.
7. Gdy już ogarniemy tę 4 kategorię z MetodySSP 22/12 to możemy pójść KROK dalej, czyli zadbać o nie… wg potrzeb i rodzaju materiału torebki, itd…
Kibicuję Ci mocno. Dawaj znać jak Ci poszło.
Przeczytaj też…
Dwie metody efektywnego porządkowania ubrań
Metody porządkowania ubrańz wykorzystaniem ich podkategorii Wg mnie są DWIE efektywne METODY...
Moje obuwie
Mój "świat" butów Sprzątamy BUTY wg MetodySSP 22/12 Jak obiecałam ten post zawiera opis jak ten...
Sprzątamy kategorię nr 3 „Obuwie”
Sprzątamy kategorię nr 3 "Obuwie"Będzie konkretnie i praktycznie. Moja propozycja - jak...
Detoks zakupowy lub 5 zasad kupowania
Propozycja...Ogarniamy Kategorię nr 2 z MetodySSP 22/12, czyli „Ubrania”. Powiem Wam o moim...
Sprzątamy kategorię nr 2 „Ubrania”
Sprzątamy kategorię nr 2 "Ubrania" Może to brzmi troszkę strasznie, że w ogóle takie...
0 komentarzy